Göz Hastalıkları

Arpacık

ArpacıkArpacık, göz kapağındaki kirpik köklerinde bulunan yaş bezlerinde oluşan bir enfeksiyondur.

Göz kapağının içinde ya da dış kenarında görülebilir ve ağrılı, küçük başlı bir şişlik oluşması şeklinde ortaya çıkar. Arpacık ortaya çıkmadan birkaç gün önce göz kapaklarında kaşınma ve batma hissedilebilir.

Göz kapağının derin tabakalarındaki bezlerin iltihabı "iç arpacık" yaratır, kirpik diplerine yakın daha yüzeyel bezlerin iltihabı ise "Dış arpacık"a neden olur. İç arpacık genellikle daha ağrılıdır ve daha geniş bir şişlik yaratır.

Arpacık Nasıl Tedavi Edilir?

Arpacık tedavisinde günde birkaç defa sıcak pansuman eşliğinde antibiyotik ve antienflamatuar içeren göz merhem ve damlaları kullanılır. Genellikle birkaç gün içerisinde iltihabi madde boşalarak ya da rezorbe olarak göz iyileşir. Bu tedavi sonuç vermez ise göz doktoru tarafından arpacık drene edilerek iltihabi madde boşaltılır ve iyileşme sağlanır.

İç arpacııın kızarık, ağrılı safhası geçtikten sonra çeşitli büyüklüklerde ağrısız bir şişlik kalabilir. Buna şalazyon ismi verilir. Kapakta, aylar, hatta yıllar boyunca ele gelen bu kronik iltihap genellikle cerrahi olarak boşaltmaya gereksinim gösterir.