Göz Hastalıkları

Katarakt

Göze gelen görüntü önce gözün en dış tabakası olan korneadan geçer, daha sonra göz bebeğinin arkasındaki şeffaf mercek tarafından odaklanarak sinir tabakasına iletilir. Katarakt, bu merceğin içerisindeki protein moleküllerinin yığılmaya başlaması nedeniyle şeffaflığını kaybetmesidir.

Matlaşan mercekte ışık geçirgenliği azalır ve puslu, bulanık görme sorunları ortaya çıkar. Hastalarda nadiren çift görme sorunu da görülebilmektedir. Katarakt, bulanık görme, renklerin soğuk algılanması, renkleri ayırt etmede güçlükler, karanlıkta görüşün bozulması, parlak ışığa bakıldığında kamaşma, gözlerde yorgunluk ve baş ağrısı gibi belirtiler verir. İlerleyen dönemlerde merceğin ışık geçirgenliğinin iyice azalması nedeniyle hasta sadece ışığı farkedecek ancak hiçbir şey göremeyecektir.

Katarakt, merceğin bir bölümünde başlayıp, tümüne yaygınlaşabildiği gibi, tüm mercek yüzeyinde de oluşabilir. Katarakt çoğunlukla her iki gözde ortaya çıkar, nadiren tek gözde katarakt oluşumu da gözlemlenmektedir. Katarakt oluşumu birkaç ay içerisinde gerçekleşebildiği gibi, yıllar içerisinde yavaş bir biçimde de ilerleyebilir.

Sağlıklı LensSağlıklı Lens Kataraktlı LensKataraktlı Lens

Kataraktlar dört ana tipte incelenir;

  1. Yaşa bağlı kataraktlar: Kataraktın en çok görüldüğü tiptir. Tam olarak sebebi bilinmemekle birlikte düzensiz ve kötü beslenme, gözün korunmasız olarak uzun süre güneı ışınlarına maruz kalması, genetik yatkınlık, ilerleyen yaşlarda katarakt oluşumunda etkili olabilmektedir.
  2. Doğumsal kataraktlar: Bebeklerde görülen bu tip kataraktın zaman geçirilmeden tedavi edilmesi gerekir. Katarakt oluşan göz tedavi edilmediği taktirde görmeyi öğrenemeyeceği için, göz tembelliği oluşabilir.
  3. İkincil kataraktlar: Bu tip kataraktlara genellikle göz içi hastalıkları, gözü etkiyen darbeler, metabolik hastalıklar ve kortizon gibi bazı ilaçların uzun süreli kullanımı yol açabilmektedir.
  4. Diyabete bağlı kataraktlar: Diyabete bağlı olarak aşırı glukoz birikmesi nedeniyle göz merceğindeki liflerin su ile dolması, lensin saydamlığını kaybetmesine yol açar ve katarakt oluşur.


Normal GörüşNormal Görüş Kataraktlı GörüşKataraktlı Görüş

Katarakt Nasıl Tedavi Edilir?

Katarakt Tedavisi - FakoFako Katarakt tedavisi, kısaca Fako olarak adlandırılan Fakoemülsifikasyon Cerrahisi ile yapılır. Dikişsiz ve iğnesiz, damla anestezi altında yapılan bir operasyondur. Eski tekniklerde olduğu gibi operasyon için kataraktın olgunlaşmasını beklemeye gerek yoktur.

Fako tekniğinde hastaya operasyon öncesi tetkikler yapılarak, takılacak olan suni merceğin özellikleri ve numarası belirlenir. Göze 3 mm’den küçük bir kesi içerisinden girilir ve kataraktlı göz merceği, ses dalgaları (ultrasonik dalgalar) ile kırılır ve Fakoemülsifikasyon Cihazı ile emilir. Çıkarılan merceğin yerine yüksek kaliteli, akrilik suni lens yerleştirilerek operasyon dikişsiz olarak tamamlanır. Yeni mercek hastanın gözünde hayat boyu kalabilir.

Doğumsal kataraktlarda tedaviye çok erken başlanması önerilir. Hastanın kataraktı 1 yaşına kadar alınır ve eğer göz tembelliği oluşmuş ise buna özgü bir tedavi uygulanır. 6 yaşından sonra göze suni mercek takılarak tedavi tamamlanır.

Bu konuda sıkça sorulan sorular için tıklayınız.