Lazer Tedavileri

Excimer Lazer Nedir?

Excimer LazerExcimer lazer, ultraviole dalga boylarında, çarptığı alanda mikrondan daha küçük bir yüzey derinliğine inebilen ve bu bölgede molekülleri birbirinden ayırıp dokuyu ortadan kaldırabilen bir lazer türüdür. Bu özellikleri dolayısıyla kornea adı verilen gözün dış merceğinde şekillendime yapmaya en uygun fiziksel yöntemdir. Son yirmi yıldır, miyopi, hipermetropi, astigmatizma gibi kırma kusurlarının ortadan kaldırılmasında başarıyla kullanılmaktadır.

Uygulama bilgisayar kontrollü olarak yapılır. Lazer ışını, kornea yüzeyini çok yüksek bir hassasiyetle tıraşlayarak yeniden şekillendirir. Kısa süren ve ağrısız olan bu uygulama +5 e kadar olan hipermetroplar, -8 e kadar olan miyoplar ve 4 dioptire kadar astigmatizmalarda oldukça iyi sonuçlar vermektedir.

Lazer ışınlarının etkisi sadece korneanın belirli bir bölgesinedir, bu nedenle gözün arka tarafındaki görme merkezi ve sinirlerin zarar görmesi mümkün değildir.

Lazer ışınlamasının korneanın yüzeysel tabakalarına yapıldığı  yöntemlere "yüzey ablasyonu" (PRK ya da LASEK), korneadan kaldırılan ve flep adı verilen ince bir tabakanın altındaki dokuya yapıldığı yöntemlere LASIK adı verilir.

Bu yöntem yanlış biçimde "göz çizdirme" olarak tanımlanmaktadır. Halbuki gözün korneasının ince dilimler halinde çizilerek miyop derecesinin düzeltilme yöntemi "Radial keratotomi" adını alır. 1970 ve 1980'li yıllarda bir grup hastaya uygulanmış olan radial keratotomi bugün için artık tarihte karışmıştır.

Bu konuda sıkça sorulan sorular için tıklayınız.