Lazer Tedavileri

SLT Lazer

Seçici (Selektif) Lazer Trabeküloplasti (SLT), glokomda göz içi basıncını düşürmek için kullanılan bir tür lazer cerrahisidir.

Damla şeklinde kullanılan ilaçlar göz içi basıncını yeteri kadar düşürmediği ya da yan etkileri nedeniyle kullanılamadığı durumlarda uygulanır. Bazen glokomun başlangıç tedavisi olarak da tercih edilir.

 SLT Lazer
SLT Lazer
 
Açık açılı glokomlu olup ilaç kullanamayan, mevcut ilaçları yeterli olmayan ya da kullandığı ilaç miktarını azaltmak istenen hastalar bu tedaviye alınabilir.
Ön kamara açısında göz içi sıvısının drenajının başladığı dokuya lazer enerjisi tatbik edilir. Bu enerji, sıvının göz içinden daha iyi drene olabilmesi için bir dizi kimyasal ve biyolojik değişiklikler başlatır. Tedavinin etkili olup olmadığını anlamak için 1-3 ay beklemek gereklidir.
Bu tür lazer bu bölgedeki belirli bir pigment dokusuna etkili olan minimal ısı enerjisi yaratan bir tür lazerdir. "Soğuk lazer" denilebilir. Bu nedenle yanık dokusu ve ağrı oluşturmaz.
İşlemden sonra geçici bir enflamasyon olabilir ve damlalar ile geçiştirilir. Küçük bir grup hastada ilk bir iki gün ilaç tedavisi gerektiren göz içi basınç yükselmeleri de görülebilir.
Açık açılı glokomda ilk tedavi olarak uygulandığında basıncı %30 civarında düşürebililir. Halihazırda ilaç kullanmakta olan hastalarda bu etki daha azdır.
Lazer tedavisinin etkisi genellikle 1-5 yıl içinde kaybolmaya yüz tutar.
SLT tedavisinin etkisi birkaç yılda kaybolduğu takdirde tekrarlanabilir. Ancak tekrarlanan tedavilerde basınç düşürme etkisi ve etki süresi ilk tedaviye oranla daha düşüktür. İlk tedavide sonuç alınamayan olgularda ikinci tedaviden olumlu etki beklememek gerekir.


Bu konuda sıkça sorulan sorular için tıklayınız.