Hastalık ve Tedaviler

Keratokonus
Keratokonus
Gözün en önünde yer alan saydam kornea tabakası küresel bir yapıdadır ve kubbe biçimindedir. Keratokonus, kornea tabakasının incelerek deforme olması ve konik bir şekil alması ile ortaya çıkar.

Bu hastalık genetik olarak aktarılabildiği gibi, gözün fazla ovalanması ile de oluşabilir. Çocukluk çağında şiddetli allerji ile aşırı göz ovuşturulması keratokonus sebebi olabilir.

Korneada oluşan deformasyon zamanla ilerleyebilir, bu nedenle tedaviye hastalığın ilk aşamalarında başlanması önemlidir. Keratokonus, yüksek miyopi, yüksek ve düzensiz astigmatizma ve görme azlığına neden olur.

Hastalıktan şüphe edildiğinde; kornea topografisi, kornea tomografisi, keratometri ve kornea kalınlığı (pakimetri) testi ile teşhis koymak mümkündür.

Keratokonus tedavisi

Gözlük ve/veya Kontakt Lensler

Hastalığın ilk aşamalarında görme keskinliği genellikle gözlük veya kontakt lensler ile düzeltilebilir. Geçmişte sadece sert kontakt lensler kullanılabilirken, günümüzde keratokonus için üretilmiş özel yumuşak lensler de mevcuttur.
Sağlıklı Kornea
Keratokonus

Korneal Crosslinking - CCL tedavisi (Keratokonus Durdurma Tedavisi)

Keratokonusun ilerlemekte olduğu dönemde kornea çapraz bağlarını güçlendirici bir tedavi olarak UV-A + Riboflavin uygulaması şeklinde yapılan Korneal Kollajen Çapraz Bağlama (Korneal Crosslinking - CCL) tedavisi hastalığın durdurulması konusunda oldukça başarılı sonuçlar veren yeni bir tedavi yöntemidir.

CCL ile durumu kontrol altına alınan hastalar kornea dokusu kalınlığı uygun olursa lazer tedavisi ile gözlükten kurtulma ameliyatı olabilir. Maalesef az sayıda hasta bu kriterleri karşılayabilmektedir.

Kornea içi halka uygulamaları

Bazı durumlarda düzensiz astigmatizmayı azaltıp gözlük derecesini düşürücü etki yapar.

Keratoplasti (Kornea Nakli)

Erken aşamada tedavi edilmeyen İleri evre keratokonusta, kornea merkezinde kalıcı bir hasar oluşmuşsa, bu durumda kornea nakli gibi başka tedavi yöntemlerine başvurulur. Kornea damarsız bir doku olduğundan, organ nakilleri arasında vücudun dokuyu reddetme riski en düşük olanıdır.

Size bir telefon kadar yakınız!

Göz sağlığınız birinci önceliğimiz. Özenli bir tedavi için, sizi bölgesinde referans göz merkezi konumundaki SEVGİGÖZ'e bekliyoruz.