Sıkça Sorulan Sorular

Glokom
Glokom nedir?
Glokom, göz içi basıncının artması sonucu optik sinirin hasar görmesine neden olan bir göz hastalığıdır. Bu hastalık hakkında detaylı bilgiye Glokom (Göz Tansiyonu - Karasu Hastalığı) sayfamızdan ulaşabilirsiniz.
Glokomun belirtileri nelerdir?
Glokomun belirtileri arasında göz ağrısı, bulanık görme, renkli halkaların görülmesi, gözlerde kızarıklık, görme alanında daralma ve baş ağrısı bulunabilir.
Glokom kimlerde görülür?
Glokom bebekler dahil her yaşta görülebilmekle beraber, 40 yaşın üstündeki kişilerde daha yüksek oranla görülür. Ailesinde glokom hastası olanlar, kortizon kullananlar, trafik kazası gibi nedenlerle gözleri travmaya maruz kalmış kişiler ve şeker hastalarında risk daha yüksektir.
Glokom lazer tedavisiyle önlenebilir mi?
Göz içi basıncı yüksek olmayan ve damlalarla sonuç alınamayan hastalarda lazer tedavisi tercih edilebilir.
Glokom teşhisi nasıl konur?
Glokom, doktorunuzun yapacağı kapsamlı tetkikler ve göz dibi muayenesi ile, sinir tabakasının incelenmesi sonucunda ortaya çıkarılır.
Glokomun tedavisi nedir?
Glokom tedavisi, göz içi basıncını kontrol altına almayı amaçlayan ilaçlar, lazer tedavisi veya cerrahi müdahaleyi içerebilir.
Glokom krizi nedir, olduğunda ne yapılmalıdır?
Göz içi basıncının çok ani şekilde yükselmesine glokom krizi adı verilir. Çok şiddetli göz ağrısı ve baş ağrısı, bulanık görme, bulantı, kusma ve ışığa hassasiyet görülebilir. Bu belirtileri gösteren hastalar hemen bir doktora başvurmalıdır. Geç kalınır ise kalıcı görme kayıpları oluşabilir.
Glokom krizinde tedavi nasıl yapılır?
Bazı ilaç ve damlalar ile göz içi basıncı hemen düşürülür. Göz tansiyonunun sürekli düşük seviyede kalması ve görmenin korunması için glokom ameliyatı yapılması gerekmektedir.
Glokomun beslenme ile ilgisi olabilir mi?
Glokomun şu ana kadar beslenme ile kanıtlanmış bir ilgisi saptanmamıştır.
Glokom ameliyatından sonra azalmış olan görme tekrar normal düzeyine gelir mi?
Glokom ameliyatı sadece normal düzeyin üstüne çıkmış olan göz basıncını düşürmeye yönelik bir ameliyattır ve oluşan görme kayıplarına bir etkisi yoktur. Glokom ameliyatında amaç görme seviyesinin korunup, görme derecesinin daha da kötüleşmesini engellemektir.
Göz içi basıncının normal seviyesi ne olmalıdır?
Normal düzey 10-20 mm civa basıncı arasındadır. Glokomlu gözlerde bu değer 20 mm civa basıncı üzerine çıkmaktadır.

Aradığınız cevabı bulamadınız mı?

Deneyimli hekim kadromuzla göz sağlığınız konusunda yardıma hazırız.