Retina Hastalıkları

Makula Deliği
Makula Deliği

Makula deliği nedir?

Işığa duyarlı, görmeyi sağlayan retina tabakasının merkezinde bulunan 3-4 mm'lik bölge olan makulada meydana gelen deliktir.

Makula deliği gelişimi için risk faktörleri nelerdir?

Makula deliği genellikle ileri yaş ile birlikte vitreus denilen göz içi sıvısının makuladan ayrışmasıyla oluşur. Bunun dışında yüksek miyopi varlığı, göz travmaları, retinada yırtık veya dekolman varlığı, göz içi enfeksiyon varlığı, makula üzerinde gelişen epiretinal membranın çekinti yapmasına bağlı olarak da gelişebilir.

Makula deliği belirtileri nelerdir?

Makula deliği varlığında cisimlerin şekil ve boyutlarında farklılık, eğri-kırık görme problemleri olabilir. Görme keskinliğinde değişen derecelerde azalma mevcut olabilir, uzun yıllar değişmeden kalabilir.

Makula deliği tanısı nasıl konulur?

Göz bebeğini büyüten damla uygulandıktan sonra dilate fundus muayenesi yapılarak tespit edilebilir. Fundus Floresein Anjiografi (FFA) ve Optik Koherens Tomografi (OCT) gibi görüntüleme teknikleri makuler deliği saptamada ve olası ek hastalıklara bağlı bulguları belirlemede önemlidir.

OCT kısa süre içerisinde sonucu alınabilen lazer ile görme merkezini ince kesitler halinde tarayan bir görüntüleme yöntemidir. Makuler delik varlığı en iyi OCT ile tespit edilir. Ek olarak makulada ödem varlığını, makulada epiretinal membran varlığını, çekinti olup olmadığını değerlendirmede oldukça faydalıdır.

FFA ise ön koldan hastaya kontrast madde enjekte edilerek yapılan ve retina damar yapısının daha iyi incelenmesini sağlayan radyasyon içermeyen bir anjiyografidir.

Makula deliği nasıl tedavi edilir?

Makula deliği görmede belirgin azalma yapmış veya görsel şikayetlere sebep oluyorsa tedavisi cerrahidir.

Vitrektomi ameliyatı ile makula bölgesindeki iç limitan membran tamamen soyularak veya flep oluşturularak kaldırılır. Ameliyat sonrası göz içine gaz verilir ve 5-7 gün kadar yüzüstü pozisyonda yatması istenir. Gaz genellikle 1 ay içinde azalarak yok olur. Gaz tamamen gözden uzaklaşıncaya kadar yüksek rakımlı yerlere çıkmak ve uçakla seyahat etmek yasaklanır.

Deliğin evresine değişmekle birlikte zamanında ve doğru müdahale ile görsel kazanım elde etmek mümkün olabilmektedir.

Size bir telefon kadar yakınız!

Göz sağlığınız birinci önceliğimiz. Özenli bir tedavi için, sizi bölgesinde referans göz merkezi konumundaki SEVGİGÖZ'e bekliyoruz.