Tetkikler

Bilgisayarlı Görme Alanı Testi
Bilgisayarlı Görme Alanı
Bilgisayarlı Görme Alanı Testi, bir kişinin görsel alanını, merkezi ve periferik görüşünü değerlendiren önemli bir görme testidir. Bu test, SEVGİGÖZ'deki uzman hekimlerimiz tarafından çeşitli göz hastalıklarının tanısında ve takibinde kullanılır ve hastaların görme fonksiyonlarının değerlendirilmesine yardımcı olur.

Bilgisayarlı Görme Alanı Testi, bir kişinin görsel alanının farklı noktalarında algıladığı ışık veya nesne miktarını ölçer. Bu test, kişinin merkezi görüşünü (yani, doğrudan önünde olan alanı) ve periferik görüşünü (yan ve üst-alt taraflardaki görüşü) değerlendirir. Test sırasında kişiye, belirli bir ışığın veya nesnenin göründüğü yere bakması söylenir ve yanıtları kaydedilir.

Bilgisayarlı Görme Alanı Testi'nin en yaygın kullanım alanlarından biri, (göz içi basıncının artması sonucu görme sinirinin hasar görmesi) tanısında ve takibinde kullanılmasıdır. Glokom genellikle periferik görüşte başlar ve ilerledikçe merkezi görüşü de etkileyebilir. Bu nedenle, Bilgisayarlı Görme Alanı Testi, glokomun erken belirtilerini tespit etmek ve hastalığın ilerlemesini izlemek için önemlidir. Ayrıca, Retinitis Pigmentoza gibi bazı retina hastalıklarının takibinde de kullanılmaktadır.
Bununla birlikte, Bilgisayarlı Görme Alanı Testi, optik sinir hasarı, optik nöropati, papilödem, beyin tümörleri veya travmatik beyin yaralanmaları gibi nörolojik durumların değerlendirilmesinde ve takibinde de önemlidir. Bu durumlar genellikle görsel alanı etkiler ve test, hasarın boyutunu ve konumunu belirlemek için kullanılabilir.

Sevgi'yle görün!

SEVGİGÖZ'de, uzman doktor kadromuz ve son teknoloji ekipmanlarımız ile göz sağlığınız için özenle çalışıyoruz.