Hastalık ve Tedaviler

Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı
Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı

Gözyaşı kanalı tıkanıklığı çeşitleri nelerdir?

Gözyaşı kanal tıkanıklığı, gözyaşının burun boşluğuna drenajını engelleyen bir durumdur. Doğuştan ve sonradan gelişen olmak üzere iki ana türü vardır. Doğuştan olanlar, doğumdan itibaren var olan yapısal anormalliklerden kaynaklanırken, sonradan gelişenler travma, enfeksiyon veya yaşlanma gibi faktörler sonucu ortaya çıkabilir.

Doğuştan gözyaşı kanalı tıkanıklıkları:

Doğuştan gözyaşı kanalı tıkanıklıkları, bebeklerde gözyaşının normal şekilde burun boşluğuna drenajını engelleyen yapısal anormalliklerdir.

Doğuştan gözyaşı Kanalı tıkanıklıkları nasıl tedavi edilir?

Doğuştan gözyaşı kanalı tıkanıklıklarının tedavisi ilk bir yaşta masaj ve antibiyotikli damla tedavisidir. Masajla geçmezse cerrahi tedavi uygulanır.

Probing(sondalama), gözyaşı kanalının tıkalı olan bölgesini açmak için yapılan bir işlemdir.

Cerrahi silikon tüp entübasyonu ise, probing yapılıp açılmamış veya daha büyük çocuklarda gözyaşı kanalının açık kalmasını sağlamak için geçici olarak tüp yerleştirilmesini içerir.

Sonradan gelişen gözyaşı kanalı tıkanıklıkları:

Sonradan gelişen gözyaşı kanalı tıkanıklıkları, travma, enfeksiyon, yaşlanma veya diğer göz cerrahisi komplikasyonları gibi faktörlerden kaynaklanabilir. Bu tür tıkanıklıklar genellikle yetişkinlerde daha sık görülür.

Sonradan gelişen gözyaşı kanalı tıkanıklıkları nasıl tedavi edilir?

Sonradan gelişen gözyaşı kanalı tıkanıklıklarının tedavisi, drenaj sisteminin yeniden açılmasını veya iyileştirilmesini amaçlar. Bu tedavi yöntemleri arasında endoskopik ve eksternal dakriosistorinostomi (DSR) gibi cerrahi prosedürler bulunur.

Endoskopik DSR, minimal invaziv bir yaklaşımla gözyaşı kanalının yeniden açılmasını sağlar, dikişsiz bir ameliyattır.

Eksternal DSR ise dışarıdan yapılan bir cerrahi işlemdir.

Lazerle gözyaşı kanalı tıkanıklığı tedavisi:

Lazerle gözyaşı kanalı tıkanıklığı tedavisi, gözyaşı kanalının tıkalı olan bölgesini açmak için kullanılan bir cerrahi prosedürdür. Bu yöntemde, özellikle Multidiode Lazer adı verilen bir lazer türü kullanılır. Lazer enerjisi, tıkalı olan bölgeyi açarak gözyaşı drenajını iyileştirmeye yardımcı olur. Bu yöntem genellikle diğer cerrahi seçeneklerin başarısız olduğu durumlarda tercih edilebilir.

Size bir telefon kadar yakınız!

Göz sağlığınız birinci önceliğimiz. Özenli bir tedavi için, sizi bölgesinde referans göz merkezi konumundaki SEVGİGÖZ'e bekliyoruz.